OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Americkým EXODUS se po mnoha peripetiích přeci jen nakonec podařilo nahrát novou desku. Když v roce 1997 kapela vydáním vynikajícího živáku „Another Lesson In Violence“ ohlásila návrat na scénu, nebylo fanouška, který by se netěšil na nový thrash metalový příděl ze San Francisca. Leč osud chtěl zřejmě jinak a tak přichystal kapele několik překážek, z nichž ta nejtragičtější přišla před dvěma lety v podobě smrti vokalisty Paula Ballofa.
Naštěstí EXODUS poměrně záhy našli náhradu v podobě Stevea Souzy a přes všechny strasti se propracovali k nové nahrávce, která je vlastně jejich albovým comebackem po dvanácti letech. Jak už jsme si u této kapely zvykli, začátek je velmi svižný. Úvodní skladba „Spar Spangled Banner“ přináší všechny atributy klasické thrashové Bay Area školy v podobě ostře riffující kytary, všudypřítomných kvílivých sólíček, nekomplikované rytmiky a nakřáplého Stevova ječáku. V tomto ohledu nelze od EXODUS očekávat jakékoliv změny. Vše je hezky při starém a dá se říci, že i v naprostém pořádku.
Kapela se, ve snaze zavděčit fanouškům za to předlouhé čekání, rozhodla poctít je pořádnou porcí muziky, což se odzrcadlilo i ve stopáži jednotlivých skladeb. Tuto snahu dovedu pochopit, leč v mnoha případech se tak stává na úkor ztráty pozornosti a nebál bych se říci, že jsem se v některých případech (ač starý fanda kalifornského thrash metalu) dokonce nudil. Tento nedostatek se ponejvíce projevuje převážně v pomalejších skladbách jako například ve třetí „Blacklist“. Situaci nezachraňují ani v mnoha případech až přílišně protahovaná kytarová sóla. Naštěstí deska disponuje i mnoha skutečně silnými momenty. Mám namysli především rychlé a nekopromisní thrashové vypalovačky, které EXODUS uměli vždyky náramně. Zde si ucho labužníkovo přijde rozhodně na své. Očekávejte old school postupy zabalené do hezky moderního zvukového kabátku. Paradoxně nejdelší skladbu na desce, pátou „Forward March“, bych pasoval na mého osobního favorita. Tato jasně potvrzuje všechna má předešlá slova.
EXODUS jsou tedy zpátky. Tak, jak jsme je znali i v minulosti, jen s minimem změn v hudebním projevu. Troufám si říci, že v případě této kapely to rozhodně nelze hodnotit jako negativum. EXODUS nahráli velmi dobrou thrash metalovou desku a dali tak tomuto stylu velmi výživnou oživovací injekci.
Dá se říct, že návrat na scénu se EXODUS povedl. Skalní budou dozajista spokojeni. Thrashová řezničina ze staré Bay Area školy s visačkou vysoké kvality. Co dodávat více?
7 / 10
Steve "Zetro" Souza
- vokály
Tom Hunting
- bicí
Rick Hunolt
- kytary
Gary Holt
- kytary
Jack Gibson
- basa
1. Scar Spangled Banner
2. War Is My Shepherd
3. Blacklist
4. Shroud Of Urine
5. Forward March
6. Culling The Herd
7. Sealed With A Fist
8. Throwing Down
9. Impaler
10. Tempo of The Damned
Exhibit B: The Human Condition (2010)
Let There Be Blood (2008)
The Atrocity Exhibition: Exhibit A (2007)
Shovel Headed Kill Machine (2005)
Tempo Of The Damned (2004)
Another Lesson In Violence (Live) (1997)
Force of Habit (1992)
Lessions In Violence (kompilace) (1992)
Good Friendly Violent Fun (Live) (1991)
Impact Is Imminent (1990)
Fabulous Disaster (1989)
Pleasures Of The Flesh (1987)
Bonded By Blood (1985)
Vydáno: 2004
Vydavatel: Nuclear Blast
Stopáž: 54:28
Produkce: Andy Sneap
Musím konstatovat, že tato návratová deska velikánů EXODUS mě příliš neoslovila, ne že by zde snad bylo něco v nepořádku, naopak, vše je až příliš v pořádku, ale v pořádku z pohledu doby na kterou se veteráni z Bay Area snaží navázat. Jenže minulost je jednou minulostí a časy thrashového šílenství se už asi nikdy nevrátí. Jako příznivec staré thrashové školy nejsem zklamán, ale pokud si budu chtít pustit něco z tohohle ranku, určitě raději sáhnu po autentické kvalitě desek konce osmdesátých let. Od nahrávek vznikajících v současné době čekám více.
Ani nevím přesně, proč se mi ta deska nepozdává. Má moderní našlapaný zvuk, přesto se nemůžu zbavit dojmu, že je zakopaná hluboko v osmdesátých letech. Prostě ten materiál (ač není špatný) mi evokuje dávno známé a otřepané postupy. Reunion je jistě hezká věc a osobně EXODUS přeji hodně štěstí, na druhou stranu nadšené (až nekritické) ohlasy na "Tempo Of The Damned" ze všech stran se mi příliš nezamlouvají. Souputníkům z TESTAMENT nebo třeba nedávno recenzovaným GRIP INC. totiž rozhodně nestačí a v jejich závěsu ztrácí dech...
priemerný album
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.